Agent ubezpieczeniowy – jak zacząć sprzedaż ubezpieczeń?

Agent ubezpieczeniowy – jak zacząć sprzedaż ubezpieczeń?

Chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? Chcesz mieć płynny początek w branży ubezpieczeniowej, żeby nie spalić się na starcie?

Jeśli myślisz o zostaniu agentem ubezpieczeniowym i chcesz mieć dobre wejście w zawód, przeczytaj ten artykuł.

Jak zacząć jako agent ubezpieczeniowy?

Tutaj musisz uważać. Zawód doradcy ubezpieczeniowego to nie etat. Tutaj nie dostaniesz pensji po przepracowaniu miesiąca. Musisz mieć tego pełną świadomość. Nie pracujesz – nie zarabiasz.

To, co jest wadą, jednocześnie jest zaletą. Twoich zarobków nikt nie ogranicza. Im więcej pieniędzy przyniesiesz do firmy, tym więcej firma Ci zapłaci. Możesz sam sobie dać podwyżkę, jeśli po prostu sprzedasz więcej ubezpieczeń.

Nic więc dziwnego, że każdego roku sporo osób decyduje się na rozpoczęcie kariery w ubezpieczeniach. Jak dobrze zacząć?

Częściowo pokryliśmy tę tematykę we wpisie: Jak założyć multiagencję ubezpieczeniową.

Zastanów się, czy masz predyspozycje na agenta ubezpieczeniowego

Cechy i umiejętności pożądane na tym stanowisku to:

 • Wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne, a jednocześnie wysoka asertywność,
 • Odporność na stres,
 • Umiejętność sprzedaży i negocjacji – Kluczowe dla osiągnięcia dobrych wyników w pracy.
 • Systematyczność – Organizacja i zarządzanie czasem są ważne w tej roli.
 • Szeroka wiedza branżowa – Zrozumienie produktów i rynku ubezpieczeń.
 • Pewność siebie – Ważna w interakcjach z klientami i negocjacjach.
 • Umiejętność radzenia sobie z odmową i odrzuceniem – Nie każda interakcja z klientem będzie udana.
 • Odpowiedzialność – Za pieniądze, dokumenty i zadowolenie klienta.
 • Umiejętność pracy pod presją – Często są oczekiwania dotyczące wyników sprzedaży.
 • Orientacja na wynik – Skupienie na celach i ich efektywnym osiągnięciu.
 • Empatia – będzie potrzebna do badania potrzeb klienta.

Jeżeli:

 • masz wysoką potrzebę uznania,
 • słabo znosisz stres, odpowiedzialność,
 • nie lubisz mieć do czynienia z dużymi pieniędzmi,
 • nie lubisz papierkowej roboty,
 • ciężko Ci się pracuje z ludźmi, wolisz pracę w samotności,
 • masz niskie poczucie własnej wartości

praca agenta ubezpieczeniowego może nie być dla Ciebie. W tej chwili.

Nie znaczy to bowiem, że tych cech i umiejętności nie można wypracować. Z odpowiednim wsparciem, kiedy wiesz, co robisz, możesz je w sobie rozwinąć. Market Ubezpieczeń oferuje Ci pełne wsparcie wdrożeniowe, szkolenia i pomoc na każdym etapie prowadzenia działalności ubezpieczeniowej. 

To my inwestujemy w Ciebie.

Uzyskaj uprawnienia do czynności agencyjnych

Praca w ubezpieczeniach jako agent ubezpieczeniowy różni się od pracy na innych stanowiskach np. biurowych czy administracyjnych. Teoretycznie do wielu zawodów dostaniesz się bez szczególnych kompetencji lub uprawnień. Np. żeby zostać dobrze opłacanym programistą, potrzebujesz umieć dobrze kodować. Tak naprawdę nawet nie musisz mieć szkoły.

Agent ubezpieczeniowy to zawód zaufania publicznego. Przypomina w tym aspekcie trochę lekarza lub prawnika (nie aż tak restrykcyjnie, ale zawsze).

Jeżeli chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym, musisz:

 • przejść kurs na agenta ubezpieczeniowego,
 • zdać egzamin na agenta ubezpieczeniowego,
 • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
 • nie być karanym za przestępstwa przeciwko:
  • życiu i zdrowiu,
  • wymiarowi sprawiedliwości,
  • ochronie informacji,
  • wiarygodności dokumentów,
  • mieniu,
  • obrotowi gospodarczemu,
  • obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,
  • skarbowe,
 • rękojmię należytego wykonywania czynności agencyjnych,
 • mieć wykształcenie co najmniej średnie.

Dopiero po ukończonym kursie i zdanym egzaminie możesz uzyskać wpis od Komisji Nadzoru Finansowego do Rejestru Agentów ubezpieczeniowych i zacząć sprzedawać ubezpieczenia. Agent ubezpieczeniowy potrzebuje też ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania czynności agencyjnych.

Zacznij sprzedaż ubezpieczeń niezobowiązująco

W dzisiejszych czasach zaufanie i gwarancje mają o wiele większą wartość, niż kiedyś. Dawniej wystarczyło mieć produkt lub usługę, konkurencja była mniejsza, rynek luźniejszy i o klienta było łatwiej. Dzisiaj klienci coraz uważniej wszystko sprawdzają. Nie skaczą na głęboką wodę.

Podobnie Ty możesz chcieć przetestować sprzedaż ubezpieczeń, zanim wejdziesz w to na pełny etat. Sugerujemy tutaj dwie drogi.

Zacznij pracę u agenta ubezpieczeniowego jako OWfCA

OWfCA, czyli osoba wykonująca fizycznie czynności agencyjne, to specjalny pracownik agenta ubezpieczeniowego, który ma prawo sporządzać umowy ubezpieczenia. Tego prawa udziela mu agent ubezpieczeniowy, który niejako roztacza pieczę nad OWfCĄ.

Agent ubezpieczeniowy dzieli się z Tobą swoimi uprawnieniami, użycza Ci ich, jednocześnie czuwa nad tym, abyś dobrze wykonywał swoją pracę.

Zalety takiego rozwiązania? Po pierwsze, uczysz się od doświadczonej osoby.

Po drugie, ta osoba bierze za Ciebie odpowiedzialność. Ty odpowiadasz przed agentem, ale agent odpowiada za Ciebie przed klientem i firmą ubezpieczeniową.

Wady? Nie odejdziesz gładko na swoje. Większość towarzystw ubezpieczeniowych na rynku ubezpieczeń będzie wymagało podpisania zakazu konkurencji, jeśli zechcesz podpisać umowę z nimi. 

Dodaj sprzedaż ubezpieczeń do swojego biznesu

Ty zyskujesz dodatkowe, łatwe źródło dochodu. To nie jest wielkie wyzwanie, żeby sprzedać ubezpieczenie auta w czasie, kiedy auto jest u Ciebie w naprawie. Albo pogadać o ubezpieczeniu mieszkania, gdy przychodzisz coś komuś naprawić lub wyremontować.

Dodatkowo poszerzasz swój wachlarz usług i masz komplementarną działalność. 

Twoi klienci też docenią taką możliwość, szczególnie jeśli w swoim głównym biznesie już dajesz im wartość.

Przykład. Prowadzisz zakład mechaniki pojazdowej. Przychodzi do Ciebie klient. Ma problem z autem. Silnik zgasł na trasie, nie chciał się uruchomić. Klient musiał wzywać szwagra i holować samochód 30 km. Naprawiasz mu auto, a żeby sytuacja się nie powtórzyła, proponujesz klientowi assistance, mówiąc: „Jak będzie Pan miał to ubezpieczenie, to następnym razem Pana odholują”.

W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie Punkt Partnerski.

Niezależny doradca ubezpieczeniowy

Niezależny doradca to wybór dla osób, które chcą dorobić albo zacząć pracę w ubezpieczeniach, ale niekoniecznie pod kimś. Może masz dobrze płatny etat, ale czujesz, że się wypalasz? Może jesteś młodą mamą na macierzyńskim? A może już kiedyś zdarzyło Ci się pracować w ubezpieczeniach, masz wiedzę i znajomi przychodzą po radę?

Będąc niezależnym doradcą, możesz im powiedzieć: „Hej, jeśli naprawdę chcesz kupić ubezpieczenie, to ja Ci je mogę sprzedać„.

Multiagent ubezpieczeniowy czy agent wyłączny?

Praca jako agent ubezpieczeniowy jednego towarzystwa przedstawia korzyści głównie dla agenta. Wyższa prowizja, mniejszy zakres produktów do wyuczenia się, wąska specjalizacja itd.

Ale to nie agent jest najważniejszy i nie agent decyduje, co klient chce kupić, gdzie, od kogo i za ile. To jest decyzja klienta. Rynek ubezpieczeń stał się bardziej klientocentryczny. 

Klienci się spieszą, chcą oszczędzić czas, załatwić wszystko szybko, w jednym miejscu bez marnowania zasobów. Chcą szerokiej oferty, dużego wyboru i pełni możliwości. 

Nie chcą załatwiać ubezpieczenia domu i jednego agenta, ubezpieczenia firmy u drugiego, ubezpieczenia samochodu online i ubezpieczenia turystycznego przez biuro.

Ile można zarobić jako agent ubezpieczeniowy?

Zarobki w pracy agenta ubezpieczeniowego są nieregularne i zależą od wielu czynników. Początkujący agenci mogą zarabiać od 2 000 zł do 4 000 zł brutto miesięcznie. 

Doświadczeni agenci, z większym portfelem klientów, mogą osiągać zarobki na poziomie 10 000 zł brutto miesięcznie. Portal wynagrodzenia.pl podaje medianę wynagrodzeń agentów na poziomie 4680 zł brutto.

Zarobki agenta zależą od jego umiejętności sprzedażowych, firmy ubezpieczeniowej, doświadczenia, segmentu sprzedawanych ubezpieczeń oraz skali działalności. Inne czynniki wpływające na zarobki to otoczenie rynkowe i specjalizacja.

To, ile zarabia agent ubezpieczeniowy, zależy w dużej mierze od niego samego. Jeśli wykazuje zaangażowanie, proaktywność, kreatywność w poszukiwaniu klientów, każda firma ubezpieczeniowa będzie mu chciała w tym pomóc. 

Czytaj wiecej: https://marketubezpieczen.eu/2023/10/19/ile-zarabia-agent-ubezpieczeniowy-zarobki-agenta-ubezpieczeniowego/ 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rozpoczęcie sprzedaży ubezpieczeń

Ile kosztuje egzamin na agenta ubezpieczeniowego?

Egzamin na agenta ubezpieczeniowego organizuje zakład ubezpieczeń, w którym chcesz podjąć działalność, i nie kosztuje nic. W Markecie Ubezpieczeń organizujemy dla Ciebie cały proces.

Czy praca jako agent ubezpieczeniowy jest trudna?

Praca jako agent ubezpieczeniowy na początku może być trudna, ale z czasem staje się łatwiejsza. Przepisy powtarzane kilka razy, kilkaset polis ubezpieczeniowych miesięcznie, kilka tysięcy klientów i człowiek nabiera wprawy. Kiedy tylko nauczysz się poznawać potrzeby klientów i zaspokajać je produktami ubezpieczeniowymi, praca agenta ubezpieczeniowego pójdzie Ci jak z płatka.

Jak zdobyć klientów jako agent ubezpieczeniowy?

Jako agent ubezpieczeniowy, kluczowe jest zbudowanie zaufania i relacji z potencjalnymi klientami. Wykorzystaj sieci społecznościowe do promocji usług i edukacji na temat ubezpieczeń. Ustal spotkania i oferuj indywidualne konsultacje. 

Pamiętaj o doskonałej obsłudze klienta i regularnym follow-upie. Rekomendacje od zadowolonych klientów są nieocenione. Z takim zestawem pozyskiwanie klientów będzie dużo łatwiejsze.

Co należy do obowiązków agenta ubezpieczeniowego?

Do kluczowych zadań należą prezentowanie oferty ubezpieczyciela, zawieranie umów ubezpieczeniowych i rozliczenia finansowe z towarzystwem ubezpieczeniowym. 

Agent jest też odpowiedzialny za pozyskiwanie klientów i nadzór nad wykonaniem umów ubezpieczeniowych. 

Oprócz sprzedaży praca obejmuje zadania administracyjne, takie jak pilnowanie dokumentów. W miarę rozwoju działalności, agent może zatrudnić pomocników do zadań biurowych, skupiając się na aktywnym pozyskiwaniu klientów.