Kim jest OFWCA i czym się zajmuje w branży ubezpieczeniowej?

Kim jest OFWCA i czym się zajmuje w branży ubezpieczeniowej?

Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w Polsce jest ok. 30 000 Agentów ubezpieczeniowych i blisko 8 razy więcej osób wykonujących czynności agencyjne.

Kim jest osoba wykonująca czynności agencyjne? Jaka jest jej rola i stosunek względem Agenta Ubezpieczeniowego? Lepiej zostać Agentem czy OWFCĄ? O tym opowiemy w tym artykule.

OFWCA: Definicja i Zakres Obowiązków w Ubezpieczeniach

OFWCA, czyli Osoba Fizyczna Wykonująca Czynności Agencyjne, to osoba działająca w branży ubezpieczeń, która nie jest Agentem Ubezpieczeniowym, ale współpracuje z Agentami lub multiagencjami w zakresie oferowania i zarządzania polisami ubezpieczeniowymi. 

OFWCA odpowiedzialna jest za pozyskiwanie klientów, przygotowywanie oraz zawieranie umów ubezpieczeniowych, a także za ich administrowanie i bieżącą obsługę. 

Co oznacza „wykonywanie czynności agencyjnych”?

Najczęściej wykonywanie działalności agencyjnej to:

  • aktywne pozyskiwanie klientów,
  • przygotowywanie umów ubezpieczenia, 
  • zawieranie umów ubezpieczenia,
  • nadzorowanie czynności agencyjnych.

OFWCA a Agent Ubezpieczeniowy

OFWCA, to pośrednik ubezpieczeniowy, który nie podpisuje umowy bezpośrednio z jednym lub wieloma Towarzystwami Ubezpieczeń, za to decyduje się na zawarcie umowy z Multiagencją Ubezpieczeniową, taką jak Market Ubezpieczeń. Dzięki temu jedna umowa pozwala, by na jej bazie uzyskać dostęp do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu ofert Towarzystw. 

Oczywiście decydując się na zostanie agentem, czyli współpracując bezpośrednio z Towarzystwem, możesz samodzielnie negocjować warunki umów z Towarzystwami, jednak działając w pojedynkę jako lokalny pośrednik, możesz uzyskać na start mniej korzystne warunki prowizyjne, dużo większy zakres obowiązków (jak wywiązywanie się z dodatkowych planów sprzedaży lub kontraktów) czy duży rozstrzał obowiązków – wówczas nie tylko zajmujesz się sprzedażą ubezpieczeń, doradzaniem i utrzymywaniem kontaktu z klientem. 

Posiadając umowy bezpośrednio z Towarzystwami, mówiąc krótko – ile masz Towarzystw w ofercie – również tylu menadżerów, gdzie każdy będzie oczekiwać od Ciebie aktywnej sprzedaży i ciężej będzie skupić się na podstawowych zadaniach.

Czy OFWCA dostaje wpis w Rejestrze Agentów Ubezpieczeniowych?

Agent (czyli firma) ma wpis w KNF jako właśnie Agent, a każda OFWCA jako tzw. „PRACOWNIK AGENTA” – więc również zgodnie z prawem otrzymuje wpis, pod agencją, z którą nawiązuje współpracę. Można każdego sprawdzić na rpu.knf.gov.pl -> szukając po filtrze „pracownik agenta”.

Rejestr pośredników ubezpieczeniowych pracownik agenta

Jak Zostać OFWCA? Wymagania i Możliwości Kariery w Branży Ubezpieczeniowej

Aby zostać OFWCA, należy spełnić podobne warunki formalne, jak wtedy, gdy chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym.

  1. Skontaktuj się z wybraną multiagencją ubezpieczeniową, która wprowadzi cię w branżę ubezpieczeń. U nas możesz zrobić to przez formularz: marketubezpieczen.eu/wspolpraca
  2. Przygotuj wymagane dokumenty i ustal szczegóły z dedykowanym managerem. Dokumenty to między innymi: świadectwo szkoły minimum średniej, wewnętrzne formularze danych oraz aktualne zaświadczenie o niekaralności.  Na tym etapie możemy podpisać umowę o współpracy.
  3. Aby uzyskać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego weź udział w szkoleniach, które zarówno teoretycznie i praktycznie przygotują Cię do pracy agenta. Jednocześnie multiagencja zorganizuje Ci najszybsze możliwie terminy egzaminów licencyjnych wymaganych rozporządzeniem Ministra Finansów. W każdym Towarzystwie, do którego uzyskasz dostęp, musisz zdać egzamin on-line składający się z pytań  zamkniętych (odpowiedzi A, B, C). Pierwszy egzamin, niezależnie od Towarzystwa, będzie składał się ze 100 pytań, a każde kolejne – 30 lub 40 pytań.
  4. Po każdym zdanym egzaminie otrzymujesz indywidualne zaświadczenie. Przekazuj je na bieżąco do swojej multiagencji by uzyskiwać dostępy do Towarzystw Ubezpieczeniowych.

Zarobki – OFWCA a Agent ubezpieczeniowy

Technicznie rzecz biorąc, pomiędzy zarobkami OFWCA a Agenta Ubezpieczeniowego nie ma różnicy. Nie jest tak, że Agent dostaje wyższą prowizję z racji bycia Agentem, a OFWCA – niższą.

W przypadku wielu Towarzystw, korzystniejszym wyborem będzie dla Ciebie zostanie OFWCĄ, łącząc siły z multiagencją ubezpieczeniową.

Multiagencja, jako pośrednik ogólnopolski niejednokrotnie uzyskuje wyższe prowizje niż mały, lokalny agent – więc i Tobie może zapłacić więcej niż Towarzystwo płaci małemu pośrednikowi.

Istnieje scenariusz, w którym OFWCA jest zatrudniona u Agenta Ubezpieczeniowego na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilno-prawnej. Wówczas zarobki OFWCA określa umowa.

Warto jednak mieć na uwadze, że pracując jako OFWCA w Markecie Ubezpieczeń, nie jesteś pracownikiem Agenta Ubezpieczeniowego. Twoje zarobki są określone prowizyjnie, na określone wartości % od sprzedaży konkretnych polis, zatem wynagrodzenie nie jest sztywne i czasem kilka dużych polis może spowodować zarobek w wysokości kilku tysięcy złotych.

Dodatkowo cały model zostania OFWCĄ w Markecie Ubezpieczeń zakłada partnerskie relacje współpracy- dołączasz do nas, i niezależnie od sprzedawanego Towarzystwa w przypadku konkretnego klienta, gramy do jednej bramki i jest to wspólny cel Twój i Managera z ramienia multiagencji – więc uzyskasz potrzebne wsparcie przy problemach sprzedażowych niezależnie od Towarzystwa.

Czytaj więcej: Ile zarabia Agent Ubezpieczeniowy?