Agent Ubezpieczeniowy – czy warto zacząć pracę w ubezpieczeniach?

Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie już od wielu lat, ale ostatnie wydarzenia dały wielu osobom do myślenia. Część z nich szuka nowej pracy, część chce znaleźć źródło dodatkowego dochodu, by dorobić lub zabezpieczyć byt. Z tego powodu zastanawiają się m. in. nad tym, czy warto zostać Agentem Ubezpieczeniowym.

Odpowiadamy na to pytanie.

Dlaczego chcesz zostać Agentem Ubezpieczeniowym?

To podstawowe pytanie.

Chcesz dużo zarabiać?

Zarobki w branży ubezpieczeniowej zależą od Agenta i jego umiejętności sprzedażowych. Nie ma ani dolnej ani górnej granicy zarobków. Dzięki temu praca jako Agent Ubezpieczeniowy może być dochodowa i satysfakcjonująca finansowo, a jednocześnie dawać poczucie wolności.

Dlatego odpowiadając na pytanie z nagłówka, jeśli chcesz dużo zarabiać, praca Agenta Ubezpieczeniowego ma dla Ciebie potencjał. Wystarczy się szkolić, rozwijać, rozpoznawać potrzeby klientów i zaspokajać je, a odniesiesz sukces.

Czytaj więcej: Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

Chcesz niezależności?

Twój czas pracy też zależy od Ciebie.

Owszem, jeśli masz godziny otwarcia biura od 8:00 do 16:00, to Twoi klienci liczą na to, że w tych godzinach Cię zastaną. Ale jeżeli czujesz się źle i masz pomoc, która Cię zastąpi, możesz sobie zrobić niezapowiedziane wolne w każdym momencie.

Dłuższy urlop możesz sobie zorganizować też wtedy, kiedy chcesz (choć warto mieć tutaj pracowników, którzy zajmą się firmą pod Twoją nieobecność). Oczywiście część klientów będzie chciała rozmawiać tylko z Tobą, nawet jak będziesz wygrzewać się na plaży, ale to naturalne konsekwencje pracy z ludźmi i budowania relacji.

Jeżeli dodatkowo znajdziesz partnera, który nie nakłada drakońskich planów i nie rozlicza Cię z celów, a zamiast tego wspiera na każdym kroku (tak, dobrze myślisz, tak jest u nas), ubezpieczenia mogą być naprawdę przyjemnym i dochodowym zajęciem.

Lubisz kontakt z ludźmi?

W tej sferze ludzie dzielą się na dwie grupy – tych, którzy lubią przebywać wśród innych osób, i tych, którzy wolą działać solo.

Jeśli należysz do tych pierwszych i nie wyobrażasz sobie pracy z dala od innych, Agent Ubezpieczeniowy może być dla Ciebie dobrym wyborem. Dobrych agentów cechują wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne.

Dlaczego warto zacząć sprzedaż ubezpieczeń?

Niski próg wejścia

Niskie koszty początkowe sprawiają, że główna inwestycja w ten biznes, to czas. To doskonały pomysł, by sprawdzić, czy to jest dla Ciebie i czy się w tym odnajdziesz.

W przypadku Niezależnego Doradcy Marketu Ubezpieczeń nie ponosisz żadnych kosztów.

Tak samo jeżeli zapragniesz poszerzyć swoją dotychczasową działalność o sprzedaż ubezpieczeń jako Punkt Partnerski.

Niski próg wejścia dotyczy także kompetencji – tak naprawdę zaraz po ukończeniu 18 roku życia i ukończeniu szkoły średniej możesz rozpocząć sprzedaż ubezpieczeń. Nie są tutaj wymagane studia, kursy, certyfikaty, jedynie zdany egzamin na Agenta Ubezpieczeniowego i wpis do Rejestru Pośredników Ubezpieczeniowych, który nadal jest bardziej formalnością niż utrudnieniem.

Dywersyfikacja i budowa drugiej (lub kolejnej) nogi biznesowej

Kiedy Twoja firma już dobrze działa, masz opracowane procesy, zatrudnionych kompetentnych ludzi i zarabiasz dobre pieniądze, myślisz o tym, jak się dalej skalować.

Możesz się skalować wewnątrz firmy – zatrudniać kolejne osoby, otwierać placówki, w tym samym mieście, w innym mieście, nawet iść za granicę.

A możesz wykorzystać obecną pozycję i wejść w inny biznes. Tak zrobił np. Richard Branson, który zaczynał od sklepu muzycznego, przeszedł do wytwórni muzycznej Virgin Records, a dzisiaj ma linie lotnicze, sieć telefonii komórkowej i ponad 400 innych firm z różnych branż.

Podobnie Amazon, Jeffa Bezosa. Początkowo był księgarnią, z czasem stał się ogromnym sklepem internetowym, by zacząć poszerzać portfolio o platformę VOD,

Tym sposobem zabezpieczasz się na wypadek kryzysów i upadku branży i łatwiej się przebranżowisz.

Przykład: Netflix. Kiedy przenosili bibliotekę filmów i seriali z DVD do chmury, branża śmiała się z nich, że marnują zasoby i że to para w gwizdek. Dzisiaj Netflix jest jedną z topowych platform streamingowych, a wiele firm pozostających przy sprzedaż DVD do końca, upadło.

Zabezpieczenie – dodatkowy dochód, który może się stać głównym

2023 rok był rokiem recesji. Wysoka inflacja, redukcja zatrudnienia, wiele osób straciło źródło utrzymania. Dodajmy do tego rewolucję w sztucznej inteligencji, która odebrała pracę setkom tysięcy osób.

Mając dodatkowy dochód ze sprzedaży ubezpieczeń, nie zostajesz z niczym.

A nawet będąc na etacie, groźba utraty pracy jest mniej dotkliwa. Kiedy zechcesz odejść z pracy, już masz podstawy własnego biznesu.

Możliwość zdobycia praktycznej wiedzy

Ubezpieczenia towarzyszą dorosłemu człowiekowi właściwie na każdym kroku. Nie da się posiadać samochodu lub motocykla bez ubezpieczenia OC, a za brak OC grożą wysokie kary. Dom lub mieszkanie kupowane w kredycie musi mieć ubezpieczenie. Jedziesz na wakacje? Kupujesz ubezpieczenie. Jeśli jedziesz własnym autem, do podstawowego OC dobierasz assistance.

Prowadzenie biznesu bez ubezpieczenia firmy to też niejednokrotnie proszenie się o kłopoty. Duże kontrakty będą oznaczały konieczność wykupu gwarancji ubezpieczeniowych. Wiele zawodów wymaga wykupienia OC zawodowego.

Wiedza o ubezpieczeniach zwyczajnie Ci się przyda. Dzięki niej znajdziesz najkorzystniejszą polisę ubezpieczeniową, unikniesz odmowy wypłaty odszkodowania, a nawet możesz doradzać rodzinie i znajomym. Nie będziesz z niej korzystać na co dzień, ale w skrajnych przypadkach zaoszczędzi Ci kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, by tę wiedzę przekazywać innym, tworząc treści w Internecie – na blogu, na Instagramie, TikToku czy YouTubie – co też można potem zmonetyzować lub użyć do promowania swojej firmy ubezpieczeniowej.

Zdobywasz ważne kompetencje

Praca Agenta Ubezpieczeniowego to nie tylko wiedza na temat ubezpieczeń, ale też psychologia sprzedaży, umiejętność badania potrzeb klienta, rozwiązywanie problemów i szereg kompetencji miękkich, jak umiejętność słuchania, zjednywania sobie ludzi i empatia.

Te kompetencje przydadzą Ci się w momencie, kiedy do sprzedaży ubezpieczeń zechcesz dodać produkty i usługi z innych branż, albo postanowisz samodzielnie prowadzić marketing swojej firmy.

Dlaczego warto zacząć sprzedaż polis w Markecie Ubezpieczeń?

Jedną z najczęstszych wątpliwości przy rozważaniu podjęcia pracy Agenta Ubezpieczeniowego jest stres i presja wyników. W Markecie Ubezpieczeń cały ten stres jest po naszej stronie. Uważamy, że ciśnięcie i poganianie jest kontrproduktywne. Nie chcemy, by nasi Partnerzy pracowali pod presją.

Wkładamy bardzo dużo wysiłku w Twoje przygotowanie merytoryczne, tak żebyś znał odpowiedzi na wszystkie pytania. A nawet jeśli ich nie znasz, czeka na Ciebie nasz dział wsparcia.

Nie wymagamy inwestycji na start. To my inwestujemy w Ciebie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pracę Agenta Ubezpieczeniowego

Jak zostać Agentem Ubezpieczeniowym?

Wymagania formalne dla pracy Agenta Ubezpieczeniowego to ukończone 18 lat, wykształcenie minimum średnie, zdany egzamin na Agenta Ubezpieczeniowego i ważne zaświadczenie o niekaralności.

Ile zarabia Agent Ubezpieczeniowy?

Gdybyśmy podali dokładną, konkretną kwotę zarobków Agenta Ubezpieczeniowego dokonalibyśmy delikatnego nadużycia, ponieważ zarobki Agenta Ubezpieczeniowego nie są uregulowane i zależą od jego indywidualnych dokonań. Niemniej początkujący Agent Ubezpieczeniowy zarabia najczęściej pomiędzy 2000 a 4000 zł na rękę. Doświadczony Agent Ubezpieczeniowy zarabia często ponad 10 000 zł na rękę i więcej.

Czy praca Agenta Ubezpieczeniowego jest trudna?

Praca Agenta Ubezpieczeniowego bywa wymagająca i jak w każdej pracy trafiają się gorsze dni. Jednak naszym zdaniem w ogólnym rozrachunku jest to jeden z najlepszych zawodów, jakie można uprawiać. Rozumienie skomplikowanych przepisów i produktów, efektywna organizacja pracy oraz budowanie trwałych relacji z klientami przynoszą znaczące korzyści i satysfakcję zawodową.

Jakie obowiązki ma Agent Ubezpieczeniowy?

Do obowiązków agenta ubezpieczeniowego należą najczęściej: organizowanie i nadzorowanie czynności agencyjnych, pozyskiwanie klientów, budowanie i utrzymywanie z nimi relacji, prezentowanie oferty ubezpieczyciela i dobór warunków do potrzeb klienta, zawieranie umów ubezpieczeniowych, nadzór nad prawidłowym wykonywaniem postanowień umowy ubezpieczeniowej.