Jak założyć multiagencję ubezpieczeniową i ile można zarobić?

Jak założyć multiagencję ubezpieczeniową i ile można zarobić?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zbudować własny biznes w branży ubezpieczeń i jakie są realne zarobki w tym sektorze? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś! Nasz poradnik odpowie na pytanie: „Jak założyć multiagencję ubezpieczeniową”.

Dowiesz się, dlaczego warto wybrać multiagencję zamiast ograniczać się do jednej firmy ubezpieczeniowej, jak zacząć, jak sprawdzić rynek i na co uważać. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy już masz działający biznes, ten artykuł może wnieść sporo świeżości do Twojej firmy i finansów. Zacznij swoją przygodę z ubezpieczeniami już dziś i odkryj, jak wiele możesz zyskać!

Dlaczego warto założyć multiagencję ubezpieczeniową?

Możesz się jeszcze zastanawiać, czy lepiej pracować dla multiagencji, czy dla jednej firmy.

Multiagencja jest bardziej elastyczna, niż praca dla  niż praca dla jednego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Nie musisz przekonywać potencjalnych klientów, że Twoja oferta jest jedyna i najlepsza.

Masz większy wybór ubezpieczycieli i zakresów ubezpieczenia. O wiele rzadziej mówisz swoim klientom, że czegoś nie możesz ubezpieczyć.

Klienci też chcą mieć wybór. Kiedy masz jedno towarzystwo ubezpieczeniowe, tego wyboru nie ma. A kiedy masz ich kilkanaście – do wyboru do koloru. 

Jesteś też w stanie lepiej dostosować ofertę do klienta. Gdy klient chce możliwie tanią polisę, wybierasz tę z najniższą składką. Gdy klient woli szerszy zakres, też coś dla niego znajdziesz. Pracując jako Agent wyłączny towarzystw ubezpieczeniowych, masz ograniczone możliwości.

Od czego zacząć założenie multiagencji ubezpieczeniowej?

Według Investopedii, 33% małych firm upada w ciągu pierwszych 2 lat od założenia, a aż 50% – w ciągu 5 lat.

Jedną z głównych przyczyn, dla której wiele firm upada, jest brak badania rynku i otwarcie działalności w niszy, w której nie ma popytu. Żeby nie popełnić tych błędów, zrób kilka rzeczy, zanim założysz multiagencję ubezpieczeniową.

Zbadaj rynek ubezpieczeń w Twojej okolicy

Możesz zbadać rynek na kilka sposobów.

Wpisz frazę „ubezpieczenia + [Twoje miasto]” w Google i sprawdź, ile jest wyników wyszukiwania.

Ubezpieczenia lublin google

Jeśli miasto jest duże, możesz wpisać: „Ubezpieczenia + [dzielnica]”.

2023-10-05 14_38_55-ubezpieczenia lublin tatary - Szukaj w Google

Sprawdź też mapy Google.

Ubezpieczenia Lublin mapa

Analiza rynku, na którym planujesz rozpocząć swoją działalność, pomoże Ci uzyskać informację na temat oferty ubezpieczeniowej Twojej konkurencji. Może w Twojej najbliższej okolicy działa tylko Agent wyłączony, którego oferta jest ograniczona do produktów jednego Towarzystwa Ubezpieczeniowego? W Twojej miejscowości działa wiele Agencji i Agentów z szerokim zakresem propozycji ubezpieczeniowych?

Na ciągle rosnącym rynku ubezpieczeniowym każdy znajdzie swoje miejsce. Wyróżnij się ofertą lub ciekawym pomysłem na biznes, tylko od Ciebie zależy powodzenie Twojego biznesu!

Świetną sytuacją do założenia multiagencji ubezpieczeniowej jest ta, kiedy już w ramach prowadzonej działalności masz kontakt z wieloma osobami, masz ich zaufanie i zbudowane relacje. Rozszerz działalność o sprzedaż ubezpieczeń, umożliwiając swoim klientom załatwienie kilku komplementarnych spraw w jednym miejscu.

Zacznij jako Niezależny Doradca. Pracuj jak lubisz – mobilnie, dodatkowo, a kiedy zbudujesz grono zadowolonych klientów, zawsze będziesz mógł otworzyć własny punkt ubezpieczeniowy.

Sprawdź, która multiagencja oferuje najlepsze warunki współpracy

Tutaj musisz zwrócić uwagę na 2 rzeczy:

 1. Wprowadzenie.
 2. Współpraca.
 3. Warunki prowizyjne.

We wprowadzeniu do działalności ważny będzie onboarding i koszty wstępne. Wiele multiagencji ubezpieczeniowych w Polsce wymaga od przyszłych partnerów inwestycji w branding, dostosowanie biura, opłaty franczyzowe.

Nasi Partnerzy nie ponoszą żadnych kosztów na start ani w trakcie współpracy.

Co do współpracy, ważne będzie tutaj wsparcie merytoryczne na etapie wprowadzenia oraz późniejszej działalności ubezpieczeniowej. W Markecie Ubezpieczeń nie tylko zapewnimy Ci szkolenia, które wyposażą Cię w wiedzę i niezbędne umiejętności do pracy jako Agenta Ubezpieczeniowego, ale także wsparcie na każdym etapie współpracy – posiadamy doświadczony i wykwalifikowany zespół wsparcia Agentów.

Powalcz o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności

Dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej z lokalnego urzędu pracy to miły dodatek do założenia agencji ubezpieczeniowej. W zależności od aktualnej sytuacji możesz otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup sprzętu, materiałów, narzędzi.

Ważne! Procedurę wnioskowania rozpocznij, zanim założysz działalność gospodarczą. W przeciwnym razie stracisz szanse na dofinansowanie.

Multiagencja ubezpieczeniowa – wymagania

Zasadniczo wymagania dla multiagencji ubezpieczeniowej są takie, jak w sytuacji, gdy chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym. Musisz mieć:

 • wykształcenie minimum średnie,
 • zaświadczenie o niekaralności,
 • pełną zdolność do czynności prawnych.

Jeśli spełniasz te wymagania, możesz zostać Agentem Ubezpieczeniowym i nawiązać z nami współpracę. Podpiszemy umowę o współpracy, zapewnimy szkolenia oraz zapiszemy na egzaminy. Po zdaniu egzaminów w Towarzystwach uzyskasz wpis do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych. Wpisu dokonuje KNF na wniosek zakładu ubezpieczeń.

Multiagencja ubezpieczeniowa – jakie PKD?

PKD właściwe dla multiagencji ubezpieczeniowej to najczęściej 66.22.Z Działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych. Wybór PKD jest prosty i można to zrobić podczas zakładania działalności gospodarczej online. 

W Internecie pojawiają się także PKD 66.21.Z Działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat oraz 66.29.Z Pozostała działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne, ale one nie są dla Agentów.

Z jakimi kosztami musisz się liczyć, jeśli planujesz otworzyć własny punkt ubezpieczeniowy?

Koszty jednorazowe to będą głównie koszty związane z rozpoczęciem działalności, czyli:

 • aranżacja biura:
  • meble – biurko, szafki, kasetka na pieniądze,
  • oznakowanie,
  • materiały biurowe – papier, segregatory, tusze do drukarki, spinacze, zszywki itd.,
 • zakup podstawowego sprzętu elektronicznego:
  • komputera,
  • drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego
  • telefonu służbowego, 
 • ubezpieczenie firmy (nie mówimy tutaj o obowiązkowym OC agenta).

Jeżeli starasz się o dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej, będzie to także wkład własny do wniosku.

Koszty stałe

Co miesiąc będziesz płacić za:

 • biuro, jeśli będziesz wynajmować lokal,
 • rachunki,
 • pracowników (jeśli masz),
 • księgowość, 
 • samochód służbowy – raty leasingowe, paliwo itd.,
 • materiały eksploatacyjne.

Dla wygody klientów możesz mieć terminal do płatności kartą, nie jest koniecznością, ale dla wygody klientów dobrze go mieć.

To wszystko po odliczeniu składek na ZUS i podatku PIT lub CIT. 

Jak pozyskiwać klientów w multiagencji ubezpieczeniowej?

Dobra lokalizacja

Postawienie wyspy w dużej galerii handlowej lub otworzenie biura niedaleko lokalnego wydziału komunikacji może być dobrym rozwiązaniem.

Lokalizacja w pobliżu banku niegdyś była całkiem intratna. W końcu do banku ludzie idą wpłacać pieniądze lub je stamtąd wypłacać. Czemu nie załatwić po drodze ubezpieczenia? Jednak w ostatnim czasie banki zaczęły coraz mocniej wchodzić w działalność ubezpieczeniową, więc możesz w ten sposób ulokować się w pobliżu konkurencji.

Organiczne pozyskiwanie klientów

Mówiąc wprost, trzeba iść do klienta i z nim porozmawiać. Z tego miejsca mamy kilka rad:

 • będziesz rozmawiać z zajętymi ludźmi – proś o chwilę ich czasu, ale nie więcej niż 10 minut. Miej przygotowane konkrety.
 • dla tych ludzi najważniejszy jest ich zysk – powiedz, w jaki sposób im go zapewnisz. Jak rozwiążesz ich problem,
 • ludzie będą Ci odmawiać – to normalne. Jedni mają sprawdzonego Agenta od lat, inni niedawno kupili ubezpieczenie. 
 • Zbieraj kontakty i miej coś do zaoferowania. 
 • Pytaj, kiedy możesz się przypomnieć.
 • Zadawaj dużo pytań – kto pyta, ten kontroluje rozmowę, a jednocześnie okazujesz klientowi zainteresowanie,
 • Zacznij od ludzi, którzy Cię znają – rodzina, znajomi, koledzy ze szkoły, ze studiów, z drużyny piłkarskiej. Z kimkolwiek zdarzyło Ci się już rozmawiać, zagadaj. 
 • Nie sprzedawaj od razu – kiedy odezwiesz się do kogoś po latach z pytaniem: „Czy chcesz kupić ubezpieczenie?”, ta osoba raczej nie kupi. Zamiast tego:
  • spytaj, co u niej,
  • pogratuluj, powiedz komplement,
  • powiedz, co u Ciebie,
  • interesuj się nią,
  • grzecznie się pożegnaj.

Kluczowe partnerstwa

Masz znajomego mechanika? Budowlańca? Hydraulika? Dogadaj się, by polecał Twoje usługi, a Ty w zamian polecaj jego.

Cały czas zadawaj sobie pytania:

 • gdzie jest mój klient, zanim do mnie przyjdzie,
 • gdzie jest mój klient, kiedy ode mnie wychodzi.

A następnie udaj się w te miejsca i nawiązuj współprace partnerskie.

Płatna reklama

Reklama to świetny sposób na dotarcie do wielu osób z potencjalnej grupy docelowej bez Twojego udziału.

Wada? Koszty. 

W Markecie Ubezpieczeń wspieramy naszych Agentów również w tym zakresie. Kampanie reklamowe w mediach społecznościowych, materiały umożliwiające Ci dotarcie do nowych klientów – pomożemy w realizacji pomysłów na rozpromowanie Twojej działalności.

Klientów indywidualnych będziesz szukać bardziej na Facebooku lub Instagramie. Klientów biznesowych lepiej będzie szukać na LinkedIn. Warto dodać do tego jeszcze płatną reklamę w Google Ads. 

Działalność online

Pierwszym krokiem jest wizytówka Google Moja Firma. Będzie Ci potrzebna w pozycjonowaniu lokalnym. Wizytówka da Ci szansę na wyświetlenie się w wynikach wyszukiwania, gdy ktoś w Twojej okolicy wpisze: „Ubezpieczenia” lub „Agent ubezpieczeniowy”.

Załóż własną stronę internetową. To nie musi być coś skomplikowanego. Wizytówka Google będzie wysyłać ludzi na Twoją stronę, a tam pokażesz użytkownikom, co możesz dla nich zrobić. Umieść informacje o sobie i dane kontaktowe. Własna strona ułatwi także kierowanie płatnych reklam poprzez remarketing, czyli wysyłanie reklam do osób, które odwiedziły Twoją stronę.

Alternatywa dla multiagencji ubezpieczeniowej

Nie musisz od razu zakładać multiagencji ubezpieczeniowej, jeśli tylko chcesz sprawdzić potencjał. W Markecie Ubezpieczeń mamy jeszcze dwie bezpieczniejsze opcje, które nie uzależniają Twojego sukcesu od sukcesu multiagencji.

Punkt partnerski

Prowadzisz już działalność blisko ubezpieczeń? Możesz dodać sprzedaż polis ubezpieczeniowych do zakresu świadczonych usług. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że już masz klientów, i możesz proponować im ubezpieczenia jako dosprzedaż (cross-sell).

Gdy prowadzisz działalność, Twoi klienci znają Cię i już Ci ufają. 

 

Branża Zawód Gdzie jest potencjał?
Automotive  Mechanik, blacharz, lakiernik, autodetailing, komis, samochodowy, wulkanizacja, nauka jazdy. Pracujesz z samochodami, które muszą być ubezpieczone
Nieruchomości Deweloper, agent nieruchomości, firma remontowo-budowlana, usługi koparką, projektanci wnętrz, producenci stolarki. Pracujesz koło domów, które też potrzebują ubezpieczenia. W domach mieszkają ludzie, mają samochody, jeżdżą na wakacje, chorują.
Finanse Księgowość, doradztwo finansowe, fundusze inwestycyjne. Pracujesz z cudzymi pieniędzmi i z firmami, które mogą potrzebować ubezpieczeń.
Zdrowie Fizjoterapeuta, masażysta, kręgarz, lekarz, farmaceuta, trener personalny, instruktor sztuk walki. Pracujesz z ludźmi chorymi, po urazach, chorobach oraz narażonymi na kontuzje. To dobry początek do rozmowy o ubezpieczeniu na zdrowie i życie
Marketing Reklama, SEO, copywriting, marketing B2B Pracujesz z firmami, świadczysz dla nich usługi, a firmy też potrzebują ubezpieczenia – majątku, działalności, pracowników, samochodów firmowych
Podróże Pośrednictwo w podróżach, hotele, przejazdy międzynarodowe. Prosta droga do sprzedaży ubezpieczeń podróżnych.

 

Niezależny doradca

W tej opcji nawet nie musisz mieć biura. W praktyce działa to tak, jak Punkt Partnerski, gdzie dodajesz ubezpieczenia do swojego repertuaru, ale nie musisz mieć fizycznej placówki. To doskonała opcja dla osób, które chcą dorobić, i jednocześnie uniknąć stałych miesięcznych kosztów prowadzenia biura. Możesz to łączyć z pracą na etacie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, jak założyć multiagencję ubezpieczeniową

Czy założenie multiagencji ubezpieczeniowej jest trudne?

Nie. Obecnie samo założenie działalności gospodarczej jest bardzo proste. Możesz to zrobić np. poprzez aplikację swojego banku.

Jakie są zarobki w agencji ubezpieczeniowej?

Agencje ubezpieczeniowe, tak jak agenci ubezpieczeniowi, zarabiają na zasadzie prowizyjnej, czyli im więcej składki przypisanej i zainkasowanej, tym wyższe ich zarobki. Nie ma uniwersalnej czy dolnej kwoty zarobków w agencji ubezpieczeniowej. Agencja może zarobić równie dobrze milion złotych jak i zero złotych.

Czy mogę założyć agencję ubezpieczeniową zdalnie?

Tak, możesz założyć multiagencję przez Internet. W tym celu skontaktuj się z nami poprzez formularz w zakładce Współpraca. Skontaktuje się z Tobą nasz człowiek, który poprowadzi Cię przez proces wdrożeniowy. Nie musisz nigdzie podróżować – to my odwiedzimy Ciebie. Większość procesów m.in podpisanie umowy, szkolenia odbywa się w bezpieczny zdalny sposób.

Jakie są obowiązki w agencji ubezpieczeniowej?

Do zadań agencji ubezpieczeniowej należy zawieranie umów ubezpieczeniowych, znalezienie klientów i pomoc w podpisaniu umów.