Kurs na agenta ubezpieczeniowego – cena, wymagania, korzyści

Kurs na agenta ubezpieczeniowego – cena, wymagania, korzyści

Chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? W takim razie musisz zdać egzamin w każdym Towarzystwie ubezpieczeniowym, które następnie będziesz oferować. Nawiązując współpracę z multiagencją Market Ubezpieczeń, cały proces staje się prosty i łatwy.

Ilość materiału do przerobienia oraz pytań może przytłaczać, ale w Markecie Ubezpieczeń dbamy o to, by proces onboardingu był jak najbardziej przyjemny i płynny. Sprawdź, jakie są wymagania w kursie na agenta ubezpieczeniowego i jak zdać egzamin.

Do czego jest potrzebny egzamin na agenta ubezpieczeniowego?

Aby zostać agentem ubezpieczeniowym i uzyskać wpis do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych od Komisji Nadzoru Finansowego, musisz spełnić pewne wymagania. 

 • Pełna zdolność do czynności prawnych.
 • Brak skazań za określone przestępstwa – Nie możesz mieć na koncie prawomocnej skazania za przestępstwa takie jak przeciwko życiu, mieniu, obrotowi gospodarczemu i inne podobne.
 • Minimum średnie wykształcenie.
 • Szkolenie i egzamin – Musisz odbyć specjalne szkolenie u zakładu ubezpieczeń i zdać egzamin online, który jest jak licencja do pracy. Po zdaniu egzaminu.

Egzamin, oprócz dokumentów takich jak świadectwo ukończenia szkoły (min. średniej) czy zaświadczenia o niekaralności, jest wymaganym przez każde Towarzystwo odrębnie egzaminem, odbywającym się wyłącznie on-line, bez wychodzenia z domu. 

To swoista „licencja”, dzięki której jako Market Ubezpieczeń sprawnie będziemy mogli dokonać Twojego zgłoszenia do każdego Towarzystwa, po czym otrzymasz dostęp do Twojego portalu sprzedaży. Od tego momentu możesz samodzielnie (oczywiście przy naszym pełnym wsparciu merytorycznym i praktycznym) wystawiać polisy ubezpieczeniowe).

Szkolenie produktowe i egzamin są wymagane w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, aby Agent miał wiedzę, co sprzedaje i komu. Szkolenie i egzamin ogólny na Agenta jest niezbędny, by Agent wiedział, jak sprzedawać ubezpieczenia, jak robić to zgodnie z prawem i jak prawidłowo wykonywać swoje obowiązki.

Jakie są wymagania w egzaminie na agenta ubezpieczeniowego? 

Egzamin skupia się na trzech głównych obszarach:

 • Podstawy działania agenta ubezpieczeniowego – Tutaj uczysz się o różnych aspektach ryzyka, systemie ubezpieczeń w Polsce, wartości ubezpieczenia, i poznajesz podstawowe przepisy prawne oraz etykę zawodową.
 • Specyfika różnych typów ubezpieczeń – Zdobędziesz wiedzę o ubezpieczeniach życiowych oraz innych ubezpieczeniach osobowych i majątkowych, wraz z przepisami prawnymi je regulującymi.
 • Praktyczne aspekty pracy agenta – Nauczysz się o zawieraniu umów ubezpieczenia, składkach oraz procesie likwidacji szkód.

Egzamin jest ważny, aby upewnić się, że agenci są dobrze przygotowani do profesji i mogą rzetelnie doradzać klientom, chroniąc ich interesy. Nie musisz czuć się przytłoczona – każdy z tych bloków tematycznych jest krokiem w kierunku zdobycia niezbędnej wiedzy i umiejętności.

Na czym polega kurs na agenta ubezpieczeniowego?

Gdy chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym, musisz przejść ogólny kurs oraz zdać egzamin. Szkolenie agenta ubezpieczeniowego polega na wdrożeniu go w tematykę ubezpieczeń, kwestie zawierania ważnych umów, odpowiedzialności prawa cywilnego i ogólnie zapoznaniu go z regulacjami, jakich trzeba przestrzegać.

Agent ubezpieczeniowy to zawód zaufania społecznego. Praca w ubezpieczeniach oznacza niejednokrotnie doświadczenia z dużymi pieniędzmi. Swoim działaniem agent jest niejako współodpowiedzialny za biznes klientów. Jako agent ubezpieczeniowy nie chcesz, by klient poniósł stratę z powodu błędów proceduralnych przy zawieraniu umowy. Dodatkowo firma ubezpieczeniowa oczekuje, że będziesz ją godnie reprezentować.

Ubezpieczyciele podlegają pod surowy nadzór Komisji Nadzoru Finansowego.

Podejmując współpracę z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym, musisz też przejść kurs w tym konkretnym towarzystwie i zdać egzamin. W Markecie Ubezpieczeń organizacja kursu i egzaminu jest po naszej stronie.

Dodatkowo osoby wykonujące czynności agencyjne są zobowiązane do odbycia minimum 15 godzin szkolenia zawodowego. W przeciwnym razie mogą stracić prawo do wykonywania zawodu agenta ubezpieczeniowego. Można to zrobić raz w roku w formie testu z pytaniami zamkniętymi (a, b, c, d).

Jak zdać egzamin na agenta ubezpieczeniowego?

Zdarza się, że kandydaci na agentów ubezpieczeniowych decydują się „przeklikać” kurs i potem kombinują z egzaminem. W Markecie Ubezpieczeń nie zalecamy dróg na skróty. 

Najprostszym i zarazem najskuteczniejszym sposobem na zdanie egzaminu na agenta ubezpieczeniowego, jest uważne przejście szkolenia, czy to w towarzystwie ubezpieczeniowym, czy u nas w Markecie Ubezpieczeń. Przecież i tak będzie korzystać z tej wiedzy w codziennej pracy. Więc czemu nie zdobyć jej na samym starcie? Wiedza z zakresu ubezpieczeń, prawa cywilnego, zawierania umów jest tutaj nie do przeskoczenia. 

Jedno i drugie można zrobić jednocześnie. Tym sposobem szybciej uzyskasz licencje potrzebne do sprzedaży polis każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym będziesz pracować, oraz poznasz podstawowe zasady współpracy i produkty ubezpieczeniowe w Markecie Ubezpieczeń.

Możesz potem liczyć na bogate wsparcie merytoryczne z naszej strony. Niemniej Twoja własna wiedza:

 • zbuduje Twoją markę i wizerunek eksperta – klienci czują respekt, kiedy wszystko wiesz, zamiast dzwonić co chwilę do przysłowiowej centrali,
 • uratuje Ci biznes – mając wiedzę, unikniesz prostych błędów, za które odpowiedzialność może być poważna.

Jak zacząć pracę agenta ubezpieczeniowego?

Teoretycznie możesz wszystko zrobić sam:

 • założyć działalność gospodarczą, 
 • zgłosić się do kilku firm ubezpieczeniowych,
 • przejść szkolenia, które przeprowadzają firmy ubezpieczeniowe,
 • zdać egzaminy,
 • zdobyć zaświadczenie o niekaralności, 
 • wystąpić z wnioskiem do KNF o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych.

Możesz zrobić wszystko, co potrzebne do podjęcia czynności agencyjnych.

Ale po co, kiedy możemy Ci z tym pomóc?

Najlepszym sposobem jest nawiązanie współpracy z multiagencją ubezpieczeniową, jaką jest Market Ubezpieczeń. 

Sprawdź nasz wpis na ten temat: Jak założyć multiagencję ubezpieczeniową?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kurs na agenta ubezpieczeniowego

Czy agent ubezpieczeniowy musi zdać egzamin?

Tak. Taki jest wymóg ustawowy i żadna firma ubezpieczeniowa ani multiagencja nie zatrudni agenta ubezpieczeniowego bez ukończonego szkolenia i zdanego egzaminu. Taka osoba nie uzyska także wpisu do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych KNF.

Czy trudno zdać egzamin na agenta ubezpieczeniowego?

To, czy trudno zdać egzamin na agenta ubezpieczeniowego, zależy od tego, ile uwagi poświęcisz na szkolenie. Jeśli przerobisz je należycie, uważnie, będziesz robić notatki i zapoznasz się z treścią aktów prawnych, nie będziesz mieć problemu ze zdaniem egzaminu. 

Ile kosztuje egzamin agenta ubezpieczeniowego?

W Internecie możesz znaleźć oferty kursów na agenta ubezpieczeniowego za ponad 1000 zł. Nie potrzebujesz ich, ponieważ wystarczą Ci szkolenia produktowe w zakładach ubezpieczeń, oraz zdanie egzaminu składającego się ze 100 pytań. Egzaminy są bezpłatne. Jedyny, który będzie Cię kosztować to egzamin w Towarzystwie TUZ Ubezpieczenia, wynoszący ok. 30 zł. Jest to opłata jednorazowa