Praca w ubezpieczeniach – jak dostać pracę w ubezpieczeniach?

Praca w ubezpieczeniach – jak dostać pracę w ubezpieczeniach?

Szukasz pracy dodatkowej, lub chcesz pracować na własnych zasadach? Kusi Cię praca w ubezpieczeniach? Nic dziwnego, to jeden z największych i najbogatszych rynków świata. Wg portalu ibisworld.com ubezpieczenia są trzecią największą branżą świata pod względem przychodu:

 1. Telekomunikacja bezprzewodowa – Przychód: 1,10 tryliona dolarów.
 2. Globalne przedsiębiorstwa zajmujące się poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu – Przychód: 5,25 biliona dolarów
 3. Globalne ubezpieczenia zdrowotne i na życie – Przychód: 4,63 biliona dolarów.
 4. Globalne fundusze emerytalne – Przychód: 4,25 biliona dolarów.
 5. Globalne nieruchomości komercyjne – Przychód: 4,20 biliona dolarów.

Wśród 20 największych firm świata, 2 zajmują się ubezpieczeniami – Berkshire Hathaway na 7. miejscu i United Health na 13. miejscu.

Praca jako agent ubezpieczeniowy

Agent Ubezpieczeniowy to zdecydowanie najpopularniejsze stanowisko w ubezpieczeniach.Jeśli chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym, najlepszą i korzystną finansowo opcją jest połączenie sił z multiagencją ubezpieczeniową, co znacząco ułatwia pracę, zmniejsza ilość obowiązków i formalności, przy jednoczesnym wsparciu osób doświadczonych. W Twoim zakresie obowiązków, pozostanie między innymi:

 • docieranie do klientów, chociażby przez bazę rodziny, znajomych, poleceń zwanych potocznie „pocztą pantoflową”, jak i online, w czym nasza multiagencja pomaga i bierze udział w kosztach,
 • tworzenie ofert dla klientów, rozmowa z nimi i dopasowanie produktu do potrzeb i możliwości klienta. Wiemy, że na początku Twojej ścieżki będzie to trudne zadanie, w czym każdego dnia wesprze Cię Infolinia Wsparcia Agenta,
 • spotkania z klientami, w celu zawarcia polis ubezpieczeniowych. Pamiętaj, że w wielu przypadkach klienci decydują się na zdalne zawarcie polis, co znacząco skraca czas skompletowania dokumentów, a co umożliwiamy jako Market Ubezpieczeń,
 • bieżące rozliczanie wpłat klientów, jeśli Ci zdecydują się na płatność gotówką. By ułatwić to zadanie, oferujemy terminal płatniczy na bardzo korzystnych warunkach, dzięki któremu płatność klienta wędruje prosto na konto naszej multiagencji.
 • korzystanie ze szkoleń prowadzonych przez multiagencję lub Towarzystwa Ubezpieczeń, by lepiej poznać produkty i zasady działania w tej branży. Wiele szkoleń w naszej multiagencji prowadzimy w godzinach popołudniowych i wieczornych, by umożliwić udział nawet osobom zabieganym w ciągu dnia.

Wymagania dla agenta ubezpieczeniowego

Przykładowe wymagania dla agenta ubezpieczeniowego:

 • Świadectwo ukończenia szkoły (min. średniej),
 • Aktualne zaświadczenie o niekaralności,
 • Wewnętrzne formularze i druki zgłoszeniowe.
 • Zaświadczenia z Towarzystw Ubezpieczeniowych o zdanych egzaminach licencyjnych. W naszej multiagencji organizujemy egzaminy dla Ciebie, więc Twój start jest bardzo uproszczony.

Jakie predyspozycje sprawią, że będziesz się czuć dobrze w pracy multiagenta? Oto one:

 • łatwe nawiązywanie kontaktów – co ułatwia pozyskiwanie klientów na co dzień i utrzymywanie relacji z obecnymi klientami,
 • doświadczenie w handlu jest wskazane – ale jego brak nie stanowi żadnej przeszkody. W naszej multiagencji nauczymy Cię nie tylko teorii, ale również praktycznego spojrzenia na sprzedaż ubezpieczeń.
 • sprawna obsługa komputera, Iinternetu i najważniejszych urządzeń (np. drukarki) – Jeśli będziesz potrzebować więcej czasu na wdrożenie się do obsługi systemów, możesz pracować z domu i umawiać się z klientami na podpisanie gotowej polisy.
 • umiejętność pracy w zespole – Nasi menadżerowie będą Cię prowadzić na każdym kroku współpracy, chętnie będą spotykać się z Tobą by poznać Twoje potrzeby, a Infolinia Wsparcia Agenta będzie dla Ciebie szczególnie ważnym kontaktem, by pomóc Ci zarówno przygotować ofertę, wystawić polisę czy też sporządzić dokumentację.

Czytaj więcej: Jak zostać agentem ubezpieczeniowym i zarabiać dobre pieniądze?

Zarobki agenta ubezpieczeniowego

Agent ubezpieczeniowy pracuje w systemie prowizyjnym. Twoje zarobki są uzależnione tylko i wyłącznie od ilości zawartych umów i ich rodzaju, gdyż prowizja może różnić się między poszczególnymi towarzystwami, będzie też miała inne wartości w zależności czy mowa o polisie komunikacyjnej, majątkowej, na życie itd. 

Najczęściej prowizja pośrednika ubezpieczeniowego na początku jego kariery mieści się w kwocie 2-4 tysięcy zł netto, nie mniej poruszamy się w średnich. Jeśli wchodząc w ubezpieczenia, masz zaplecze gotowych klientów (chociażby właśnie rodziny, znajomych), możesz zarabiać nieraz drugą wypłatę. Weź pod uwagę, że jest to branża długofalowa, na satysfakcjonujące efekty trzeba popracować minimum kilka – kilkanaście miesięcy.

Osoba fizycznie wykonująca czynności agencyjne

Tzw. OWCA, czyli osoba pracująca u agenta ubezpieczeniowego, ale sama niebędąca jeszcze samodzielnym agentem. OFWCĄ zostaniesz, podpisując umowę z multiagencją. Właśnie takie miano otrzymasz, podpisując z nami umowę o współpracy. Oczywiście jeśli założyłeś działalność, możesz ominąć wszelkie multiagencje, podpisując umowy bezpośrednio z Towarzystwami Ubezpieczeń. 

Jednak jak pokazuje doświadczenie, jest to niezbyt rozsądne rozwiązanie – bardzo często, prowizja bezpośrednia jest niższa, niż ta, którą może dać Ci multiagencja. Dodatkowo, ile podpiszesz umów – tylu masz managerów. Każdy z nich będzie oczekiwać od Ciebie aktywnej sprzedaży. 

Jeśli powiążesz się z multiagencją, masz również dostęp do szerokiej oferty, jednak masz jednego, dedykowanego managera, który pomoże Ci podczas pytań i wątpliwości w każdym Towarzystwie, co znacznie porządkuje Twoją pracę i pozwala osiągać wspólne cele razem z multiagencją.

Broker Ubezpieczeniowy – czym się różni od Agenta?

Jeśli zostaniesz Agentem ubezpieczeniowym, jako doradca, jesteś niczym „Twarz” danego Towarzystwa Ubezpieczeń. Reprezentujesz je. Oczywiście jako agent reprezentujesz blisko 30 Towarzystw Ubezpieczeniowych.

To klient zwraca się do Ciebie celem zawarcia ubezpieczenia.

Broker, to pełnomocnik klienta, zazwyczaj posiadającego dużą firmę lub korporację, który w jego imieniu ustala z Towarzystwem warunki ubezpieczenia, mając pełnomocnictwo do negocjacji zakresu.

Co będzie lepsze dla Ciebie? Wszystko zależy od Twojego doświadczenia! Jeśli masz dużą, potencjalną bazę klientów (np. znajomi, rodzina itd.) Zostań agentem ubezpieczeniowym, ubezpieczysz zarówno ich pojazdy, domy, życie, czy też wystawisz polisę na podróż. 

Jeśli chcesz zostać brokerem, warto byś miał kontakty z prezesami dużych firm i korporacji, które zlecają kwestie zawarcia ubezpieczenia właśnie innym osobom. 

Jak wybrać multiagencję ubezpieczeniową do współpracy?

Szczególnie istotna kwestia, to Twoja wygoda pracy, to czy sensownie, rzeczowo i przyjemnie wyglądała Twoja pierwsza rozmowa z daną multiagencją. 

Pamiętaj, że będąc współpracownikiem multiagencji ubezpieczeniowej,  nigdy nie otrzymujesz gotowej bazy klientów. Rozważ, jakie plany sprzedaży stawia Ci multiagencja, czy obniży Twoją prowizję, jeśli nie wyrobisz danych progów sprzedaży.

To bardzo ważne, by multiagencja rozwijała Twoją wiedzę i umiejętności, motywowała Cię do pracy, ale nie stawiała niewygodnych warunków umowy.

Tak zwane „lojalki” – czyli umowy lojalnościowe, weksle, czy kary umowne – bardzo często pojawiają się w umowach o współpracy z multiagencją ubezpieczeniową. 

Dodać należy też, że wielokrotnie umowy zawierają opłaty, które ponosisz na start lub systematycznie, w trakcie współpracy, co dodatkowo obciąży Twój budżet.

My do współpracy podchodzimy zupełnie inaczej. Wychodzimy z założenia, że umowa powinna być prosta, nie wiązać Cię z niekorzystnymi warunkami, nie może obarczać Cię karami – sensem współpracy jest pozyskiwanie i sprzedaż ubezpieczeń, w czym będziemy Cię wspierać na każdym kroku.

Dodatkowo, pamiętaj, że wybór multiagencji to wybór przekładający się na Twój komfort pracy i to, czy codziennie rano będziesz przykładał się do niej z uśmiechem na ustach. Ważny w tej branży jesteś TY – nie logo multiagencji, z którą podpiszesz umowę. To do Ciebie klienci – Twoi najbliżsi, sąsiedzi, znajomi – przyjdą jako do zaufanej osoby. Zatem wybierz taką multiagencję, która będzie Cię wspierać,  a nie ograniczać czy karać.

FAQ –najczęściej zadawane pytania o pracę w ubezpieczeniach

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

Zarobki agenta ubezpieczeniowego w Polsce zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie, umiejętności, rodzaj ubezpieczeń, a także region kraju, w którym pracuje. Według wynagrodzenia.pl, mediana miesięcznego wynagrodzenia całkowitego agenta ubezpieczeniowego wynosi 4 680 PLN brutto. Z kolei według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana miesięcznego wynagrodzenia w branży ubezpieczeniowej wyniosła w 2022 roku 7 tys. zł brutto. 

Na czym polega praca w ubezpieczeniach?

W zależności od stanowiska praca w ubezpieczeniach może polegać na pozyskiwaniu klientów, sprzedaży polis, zarządzaniu, marketingu, obliczaniu ryzyka ubezpieczeniowego, bieżącej obsłudze klienta.

Czy praca w ubezpieczeniach jest trudna?

Bywa, że tak. To jest praca z pieniędzmi, z ludźmi, trzeba to lubić. Jak tylko odnajdziesz się w pracy w ubezpieczeniach, nie będziesz widzieć innej ścieżki kariery dla siebie.