Czym się zajmuje agent ubezpieczeniowy – zakres obowiązków

Czym się zajmuje agent ubezpieczeniowy – zakres obowiązków

Wystawianie polis, rozmowa z klientami i badanie potrzeb. Zapytany o zakres obowiązków Agenta Ubezpieczeniowego, pewnie pomyślisz o takim właśnie zestawie. Ale to nie wszystko.

Chcesz wiedzieć, czym się zajmuje Agent Ubezpieczeniowy? To nie tylko sprzedaż ubezpieczeń i pozyskiwanie klientów, ale również doradztwo, obsługa posprzedażowa i wiele innych aspektów administracyjnych i prawnych.

Sprawdź, jakie obowiązki czekają na Ciebie, jeśli chcesz zostać Agentem Ubezpieczeniowym.

Zakres obowiązków Agenta Ubezpieczeniowego

Agent Ubezpieczeniowy to osoba, która pełni kluczową rolę w procesie ubezpieczania klientów. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie klientom odpowiednich produktów ubezpieczeniowych, które najlepiej spełnią ich indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Analiza potrzeb klienta

Zanim Agent zaproponuje konkretne ubezpieczenie, przeprowadza dokładną analizę potrzeb klienta. Obejmuje to zrozumienie sytuacji finansowej klienta, jego priorytetów życiowych oraz potencjalnych ryzyk, z którymi może się spotkać. Na podstawie tych informacji Agent jest w stanie zaproponować najbardziej odpowiednie ubezpieczenie.

Dobór odpowiedniego ubezpieczenia

Po analizie potrzeb klienta dobiera odpowiedni produkt ubezpieczeniowy. Może to być ubezpieczenie na życie, komunikacyjne, majątkowe czy turystyczne. Ważne jest, aby Agent miał szeroką wiedzę na temat dostępnych na rynku produktów, aby mógł znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojego klienta.

Doradztwo i konsultacje

Agent Ubezpieczeniowy nie tylko sprzedaje ubezpieczenia, ale również służy radą i wsparciem. Klienci często mają wiele pytań dotyczących zakresu ochrony, składki czy możliwości zmiany ubezpieczenia. Właśnie wtedy rola Agenta jako doradcy jest niezwykle ważna.

Obsługa posprzedażowa

Agent Ubezpieczeniowy powinien zapewnić  klientom pomoc i wsparcie także po sprzedaży ubezpieczenia. Złożenie druku wypowiedzenia umowy OC do Towarzystwa, wniosku o zwrot składki należnej składki, przyjęcie płatności za ratę, przypomnienie o kończącej się polisie, to praktyki każdego dobrego Agenta.

Dobra obsługa posprzedażowa buduje zaufanie i lojalność klienta, co jest kluczem do długotrwałej współpracy.

Pozyskiwanie klientów na ubezpieczenia

To tym Agent ubezpieczeniowy zajmuje się najwięcej, a przynajmniej powinien, bo od tego zależy, ile zarabia Agent ubezpieczeniowy.

W tym celu ma do spełnienia szereg specyficznych obowiązków:

 • Planowanie strategii marketingowej – Agent musi opracować i wdrożyć skuteczną strategię marketingową, która pozwoli mu dotrzeć do potencjalnych klientów i wyróżnić się na tle konkurencji.
 • Przestrzeganie przepisów – Wszystkie działania reklamowe i promocyjne muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, w tym z ustawą o ochronie danych osobowych oraz ustawą o zakazie nieuczciwej konkurencji.
 • Budowanie wizerunku – Agent powinien dbać o pozytywny wizerunek siebie i firmy, którą reprezentuje, m.in. poprzez uczciwość w reklamie, profesjonalizm oraz budowanie relacji z klientami.
 • Uczestnictwo w szkoleniach – W celu efektywnego pozyskiwania klientów Agent powinien regularnie uczestniczyć w szkoleniach z zakresu z zakresu produktów ubezpieczeniowych i ich  sprzedaży.
 • Zarządzanie mediami społecznościowymi – W dzisiejszych czasach obecność w mediach społecznościowych jest kluczowa. Dobrze kiedy Agent dba o aktywność w mediach społecznościowych takich jak Facebook, LinkedIn czy Instagram, publikując wartościowe treści i odpowiadając na komentarze oraz zapytania.
 • Analiza rynku – Regularne badanie rynku oraz monitorowanie działań konkurencji pozwoli Agentowi dostosowywać swoje strategie marketingowe do aktualnych trendów i potrzeb klientów.
 • Współpraca z partnerami – Agent może nawiązywać współpracę z innymi podmiotami, takimi jak agencje nieruchomości czy kancelarie prawne, które mogą polecać jego usługi swoim klientom.
 • Uczestnictwo w targach i eventach branżowych – Udział w tego typu wydarzeniach daje możliwość nawiązania kontaktów biznesowych, zaprezentowania swojej oferty oraz pozyskania nowych klientów.

Działania marketingowe i pozyskiwanie klientów to kluczowe aspekty pracy Agenta ubezpieczeniowego, które wymagają nie tylko kreatywności, ale także umiejętności analitycznych oraz znajomości rynku.

Czynności administracyjne

Praca Agenta Ubezpieczeniowego to nie tylko sprzedaż ubezpieczeń i pozyskiwanie klientów.

Agent ubezpieczeniowy prowadzący własne biuro i działalność gospodarczą musi nie tylko dbać o kwestie związane z samym ubezpieczeniem, ale również spełniać szereg obowiązków administracyjnych i prawnych:

 • dokumentacja – przyjmowanie, przechowywanie i  prawidłowy obieg dokumentów oraz rozliczenie dokumentów podpisanych polis z Towarzystwami
 • rozliczenia – obowiązek rozliczenia się z pobranych od klientów składek
 • odbywanie szkoleń zawodowych raz do roku.

Ile zarabia Agent Ubezpieczeniowy?

Praca Agenta Ubezpieczeniowego opiera się na prowizji i wiąże się z różnymi obowiązkami. Do nich należą prezentowanie oferty ubezpieczyciela, zawieranie umów i rozliczenia z towarzystwem ubezpieczeniowym. Samodzielne pozyskiwanie klientów to kolejny ważny element.

Doświadczeni Agenci z większym portfelem klientów zarabiają 7 000 – 10 000 netto. W pracy Agenta nie ma limitu zarobków. Większa sprzedaż to większa prowizja. Nie ma żadnych ograniczeń, a zysk Agent osiąga na podstawie prowizji z umowy o współpracy.

Podsumowanie

 • Praca Agenta ubezpieczeniowego polega głównie na sprzedaży ubezpieczeń, a zysk osiąga na podstawie prowizji z umowy z zakładem ubezpieczeń,
 • Praca Agenta nie ogranicza się tylko do sprzedaży ubezpieczeń. Obejmuje również doradztwo, analizę potrzeb klienta i obsługę posprzedażową.
 • Obowiązki Agenta są ściśle określone w Ustawie o dystrybucji ubezpieczeń, co wpływa na sposób informowania klienta o różnych aspektach umowy.
 • Efektywne pozyskiwanie klientów i zarządzanie działalnością wymaga od Agenta ciągłego doszkalania się i aktualizowania wiedzy.
 • Jest to zawód wymagający, ale oferujący szerokie możliwości zarobkowe i rozwoju zawodowego.
 • Chcesz zacząć sprzedaż ubezpieczeń? Skontaktuj się z nami przez formularz i porozmawiaj ze specjalistą o najlepszej formie współpracy.