OC – jakie czynniki wpływają na jego koszt?

OC – jakie czynniki wpływają na jego koszt?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, powszechnie znane jako OC, jest obowiązkowe dla wszystkich osób posiadających pojazdy mechaniczne. Jednak nie każdy kierowca może liczyć na taką samą stawkę składki. Na ostateczny koszt ubezpieczenia OC ma bowiem wpływ wiele czynników. Jakich?

Głównym celem OC jest zabezpieczenie poszkodowanych w wyniku niespodziewanego zdarzenia drogowego, z udziałem pojazdu osoby wykupującej ubezpieczenie. W momencie wypadku lub kolizji, w której ubezpieczony bierze udział, może on oczekiwać pomocy agencji ubezpieczeniowej, mowa tutaj o zajęciu się wszelkimi formalnościami, związanymi z wypłaceniem pokrzywdzonemu należytej rekompensaty.

Korzyści z posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Mając wykupione OC, kierujący pojazdem może liczyć także na gruntowną naprawę samochodu w przypadku stłuczki. Co więcej, ubezpieczenie to obowiązuje także podczas zdarzeń, do których doszło w czasie wysiadania lub wsiadania do auta, jak również jego garażowania, zatrzymania albo postoju.  Bez wątpienia ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest niezwykle ważne, dlatego pozostaje ono obowiązkowe. Oznacza to, iż każdy właściciel pojazdu jest zobligowany do wykupienia polisy OC na samochód.

Warto jednak pamiętać, że jej koszt określa się indywidualnie dla każdego przypadku. Przed zakupieniem OC należy więc umówić się na rozmowę z agentem ubezpieczeniowym, w celu ustalenia ostatecznej składki, jaka będzie obowiązywać interesanta. Musimy także zapoznać się z czynnikami, jakie wpływają na koszt OC.

Obliczanie stawki OC – co należy wziąć pod uwagę?

Głównym aspektem, który ma znaczenie przy obliczaniu kosztu ubezpieczenia OC, jest marka i model samochodu, ponieważ to właśnie do niego, a nie do właściciela przypisywane jest zabezpieczenie. W tej kwestii agenci często posiłkują się statystykami, określającymi, jakie pojazdy najczęściej powodują szkody na drogach.

Równie istotne są parametry samochodu – bierze się pod uwagę pojemność silnika czy przebieg. W przypadku tego pierwszego chodzi o zweryfikowanie mocy pojazdu, tym samym przyjmując, że im jest ona większa, tym liczniejsze szkody powoduje auto w momencie zderzenia. Z kolei przebieg informuje o stanie technicznym samochodu. Wraz z jego wzrostem, rośnie także stawka ubezpieczenia.

Ważną rolę w procesie ustalania składki OC odgrywają wszelkie informacje, dotyczące kierowcy. Po pierwsze bierze się jego wiek (im młodszy prowadzący, tym wyższa stawka), a także datę wydania prawa jazdy (co pozwala zweryfikować praktykę jazdy u kierującego). Dodatkowo istotne okazuj się miejsce zamieszkania (umożliwia to przeanalizowanie statystyk, dotyczących częstotliwości wypadków w danym rejonie) oraz stan cywilny i posiadanie dzieci (zakłada to bowiem, iż wożąc rodzinę, kierowca bardziej skupia się na wykonywanej czynności).

Elementarnym czynnikiem, wpływającym na koszt ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest także fakt, czy samochód użytkuje więcej niż jedna osoba – szczególnie gdy drugi kierowca jest młody lub niedoświadczony.

Tanie OC? Sprawdź u nas!

W Markecie Ubezpieczeń oferujemy klientom tanie OC. Dodatkowo można skorzystać z oferty OC na raty, która zakłada wykupienie pożądanej polisy, a następnie spłacanie jej w 12 dogodnych ratach. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub odwiedzin w jednej z naszych placówek, znajdujących się w głównych miastach w Polsce.