Polisa przez telefon – jak to zrobić?

Polisa przez telefon – jak to zrobić?

Zakupienie odpowiedniej polisy to sprawa najwyższej wagi. Nic więc dziwnego, że co roku miliony Polaków udają się do towarzystw ubezpieczeniowych, aby przedyskutować wszelkie wątpliwe kwestie oraz wybrać najkorzystniejszą ofertę. Od jakiegoś czasu można to jednak zrobić bez wychodzenia z domu – za pomocą internetowego formularza lub telefonicznej rozmowy z konsultantem.

Przemyślany zakup polisy stanowi swego rodzaju zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. W takiej sytuacji wszelkie konsekwencje finansowe przechodzą bowiem na ubezpieczyciela. Istotą ubezpieczenia jest więc nie tyle oszczędność, ile ochrona zarówno nabywającego, jak i mienia, którym dysponuje. Co istotne, niektóre ubezpieczenia – jak chociażby OC – są obowiązkowe. Do najczęściej wybieranych polis należą też te, dotyczące ubezpieczenia komunikacyjnego, domu czy mieszkania.

Ważną rolę odgrywa także ubezpieczenie turystyczne, którego zadaniem jest ochrona podróżującego przed niespodziewanymi wypadkami w trakcie wyjazdu. W ostatnim czasie zyskują one na jeszcze większym znaczeniu, gdyż wielu podróżujących w obawie przed odwołaniem wyjazdu lub kosztami leczenia decyduje się na poszerzenie podstawowej wersji tego ubezpieczenia.

Zakup ubezpieczenia przez telefon

W obecnych czasach nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić formalności, związane z wykupieniem właściwego i odpowiadającego wszelkim potrzebom ubezpieczenia. Możesz mieszkać w Katowicach, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, a także każdym innym mieście. Wystarczy wejść na naszą stronę w zakładkę kontakt i skontaktować się z jednym z agentów ubezpieczeniowych. Nabycie polisy jeszcze nigdy nie było tak łatwe – sprawdź!

Zdalny zakup polisy wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim nie wymaga on od nabywcy osobistego stawiennictwa w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Klient może dokonać tego z dowolnego miejsca i o dogodnej porze. Dopięcie niezbędnych formalności na ostatni guzik nie zajmuje wiele czasu, a podczas prowadzonej rozmowy dajemy możliwość ubezpieczającym rozwiania wszelkich wątpliwości. Agenci ubezpieczeniowi zawsze służą pomocą i z chęcią wyjaśnią całą procedurę ubezpieczeń oraz odpowiedzą na każde pytanie.

Polisa przez telefon w kilku krokach

Przed nawiązaniem kontaktu z agentem, warto przygotować sobie najważniejsze informacje, związane z wykupowaną polisą oraz te, dotyczące historii ubezpieczeń i parametrów ubezpieczanego podmiotu. Dzięki temu już na początku rozmowy uda nam się nakreślić najbardziej pożądane warunki umowy. Po wstępnych ustaleniach konsultant zaproponuje klientowi ofertę oraz pomoże wyliczyć wysokość opłat. Można również skorzystać z opcji ubezpieczenia na raty. Pamiętajmy jednak, że podczas zawierania polisy komunikacyjnej przez telefon będziemy musieli podać agentowi niezbędne dane z dowodu rejestracyjnego tj. VIN, ładowność, data pierwszej rejestracji.

Później wystarczy już tylko, by klient potwierdził chęć zakupu polisy. W następnym kroku całość dokumentów zostanie przesłana interesantowi na adres mailowy. Pozostaje już tylko opłacić polisę za pośrednictwem elektronicznych płatności i cieszyć się z ubezpieczenia wykupionego bez wychodzenia z domu!